Chusta kółkowa dla noworodka

chusta kółkowa

Czym jest chusta kółkowa?

To chusta tkana, która z jednej strony zakończona jest dwoma kółkami, najczęściej metalowymi (czasem są plastikowe, ale mogą pęknąć – nie polecam).
Chusta kółkowa jest krótsza od “długiej” – standardowo ma ok. 1,8-2m. Najpopularniejsze wiązanie z tej chusty to wiązanie asymetryczne dla rodzica, a dzięki tzw. odwróconej krawędzi będzie symetryczne dla dziecka.

Starsze dzieci możemy nosić również w innych wiązaniach, nawet na plecach, jednak wymaga to już pewnej wprawy i doświadczenia.

Uwaga – poprawne wiązanie chusty, od noworodka do starszaka, to wiązanie gdzie dziecko jest pionowo – tzn. głowa u góry, nogi na dole, proszę nie mylić z pionizacją 🙂 Piszę o tym dlatego, że czasami widuję niemowlęta w chuście kółkowej ułożone poziomo – na leżąco, jak do karmienia, na tak zwaną kołyskę. To nie jest dobre rozwiązanie – dziecko nie ma odpowiedniego podparcia ciała, możemy tak pogłębiać problemy z napięciem mięśniowym, dysplazją bioderek, a nawet doprowadzić do podduszenia. (Jeśli ktoś z jakiegoś powodu musi nosić w takiej pozycji – trzeba nauczyć się poprawnie wykonywać kołyskę, aby minimalizować to ryzyko.)

Plusy chusty kółkowej

Noszenie w tak zwanych kółkach ma sporo plusów! Poniżej te najważniejsze:

  • Poprawna, fizjologiczna pozycja dziecka – zabezpieczony kręgosłup i bioderka dzięki pozycji zgięciowo – odwiedzeniowej. Ta pozycja jest najbardziej pożądana podczas noszenia.
  • Szybkie zakładanie i wyjmowanie dziecka – to chyba największy plus 🙂
  • Możliwość założenia na siebie już wstępnie przygotowanej chusty – nie trzeba za każdym razem zaczynać od zera, możemy jedynie narzucić na siebie chustę, włożyć dziecko i ułożyć je w PZO (pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa) , a następnie dociągnąć materiał na kółkach. Uwaga – trzeba zapamiętać na którą stronę było wiązane 🙂
  • Możliwość ponownego dociągnięcia chusty już po zakończeniu wiązania – super sprawdza się u dzieci, które bardzo się wiercą lub trudno je ułożyć w pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej – np. dzieci problemami takimi jak z refluks, wzmożone napięcie mięśniowe czy kolki.
  • Jest krótsza o połowę – zajmuje mniej miejsca, jest kompaktowa, nie brudzi się przy wiązaniu poza domem, kiedy pogoda nie sprzyja.
  • Sprawdza się w sytuacjach, gdy rodzic ma problemy z dłonią lub nadgarstkami. Kółka pomagają przytrzymać napięcie materiału, służą trochę za “trzecią” rękę

Wady “kółek”

Plusy plusami, chusta kółkowa ma również swoje minusy:

  • Asymetryczne wiązanie – w chuście obciążony tylko jeden bark, co sprzyja skrzywianiu się na jedną stronę. Rozwiązaniem będzie zmienianie ramion podczas noszenia.
  • Brak możliwości zachowania poprawnej pozycji ciała – mogą się nasilać bóle kręgosłupa. Skrzywiona postawa powoduje też brak wsparcia mięśni dna miednicy. Jest to szczególnie istotne w czasie połogu, jednak o mięśnie dna miednicy powinnyśmy dbać zawsze 🙂
  • Jeśli zapomnimy o odwróceniu krawędzi (to jeden z etapów wiązania) lub źle włożymy chustę na siebie (w sytuacji gdy wkładamy wcześniej zawiązaną) – pozycja dziecka będzie asymetryczna! Dlatego pilnujemy odwróconej krawędzi – dobrze sprawdzi się tu chusta z różnymi krawędziami.
  • * (minus z gwiazdką) – dla niektórych osób minusem jest brak jakiegokolwiek wsparcia węzłem lub dodatkowym materiałem pod pupą dziecka – wiązanie wydaje się mało stabilne. Jednak w dobrze zawiązanej chuście kółkowej dziecko jest dobrze przytrzymane i nie musimy się martwić, że wypadnie z chusty!

Dla noworodka? tak, ale…

Chusta kółkowa jest świetnym narzędziem, które pozwoli uwolnić ręce. Jest również świetną alternatywą dla nosidła – zakłada się równie szybko (albo i szybciej), a można w niej nosić bez obaw od pierwszych dni życia. Pozycja w kółkach jest pozycją fizjologiczną i bezpieczną. Noworodek wymaga częstego karmienia i przewijania, a w chuście kółkowej mamy możliwość szybkiego wyjmowania i wkładania… Brzmi jak duet idealny?

Trzeba jednak pamiętać, że jest to wiązanie asymetryczne dla osoby noszącej. Im dziecko będzie większe, tym bardziej “oberwie” nasze ciało! Jeśli nosisz krótko – np. na wyjście z psem, szybki spacer do sklepu lub po prostu zejście ze schodów – kółka są super, zwłaszcza jako alternatywa dla nosidła przy dziecku, które nie siada samodzielnie.

Jeśli jednak chcesz nosić długo: w domu podczas obowiązków, na spacerach, wycieczkach itp. – lepiej dla Ciebie byłoby wybrać chustę długą i wiązanie, które będzie wspierało zarówno pozycję dziecka, jak i Twoją, np. kangur lub plecak prosty. Ich wiązanie jest co prawda dłuższe, jednak Twój kręgosłup Ci się odwdzięczy!

A co ze starszakami?

Powyższe informacje i zasady dotyczą nie tylko noworodków, ale również starszych dzieci. Nie ma żadnej górnej granicy wieku, kiedy musielibyśmy rezygnować z tego rozwiązania, jeśli jest ono dla nas wygodne.

W przypadku starszych dzieci, które już samodzielnie siadają lub chodzą, nadal nieocenionym plusem będzie możliwość częstego i łatwego wkładania i wyjmowania dziecka. W przypadku starszaków możemy także pokusić się o noszenie w chuście kółkowej na biodrze – nadal z odwróconą krawędzią.

Chcesz dowiedzieć się jak wiązać chustę kółkową?

Zapraszam do kontaktu!
Jeśli mieszkasz na śląsku – ustalimy dogodny termin, aby opanować wiązanie chusty kółkowej. Jeśli nie, proponuję szkolenie online.

Może masz wątpliwości, czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Chętnie pomogę Ci podjąć decyzję lub wypożyczę chustę 🙂

Śledź mnie na mediach społecznościowych!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *