Noszenie w chuście

 

Zapraszam na indywidualną naukę noszenia dziecka w chuście!


Wybierz interesujący Cię temat 🙂

Dlaczego warto nosić w chuście?

Chusta to niezwykłe narzędzie. Jest prostym kawałkiem materiału o długości około 4-5 metrów i szerokości ok. 60-70cm, a jednocześnie daje nam mnóstwo możliwości. W chuście możemy nosić od urodzenia – nawet wcześniaki. Górnej granicy wieku nie ma, zależnie od metody wiązania możemy komfortowo nosić nawet kilkuletnie dzieci.

Co daje nam chusta? Przede wszystkim wolne ręce oraz odciążenie naszego kręgosłupa.
Dobrze zawiązana chusta tkana przekłada ciężar dziecka na nasze barki, ramiona, plecy oraz biodra. Dodatkowo pozwala nam zachowywać poprawną pozycję ciała – wyprostowane plecy oraz aktywne mięśnie dna miednicy. Jest to szczególnie ważne po porodzie, gdy organizm wraca do swojej formy sprzed ciąży. Większość młodych mam skarży się na bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, a noszenie na rękach będzie pogłębiało te bóle. Chusta pomoże nam z tym problemem.

Noszenie niesie za sobą wiele korzyści również dla dziecka – maluch czuje się bezpieczny, jak w brzuchu mamy. Kołysanie rodzica uspokaja, usypia, łagodzi stres. Dobrze zawiązana chusta zabezpiecza jego niedojrzały kręgosłup w bezpiecznej, anatomicznej pozycji. Chustonoszenie jest także świetnym narzędziem używanym w profilaktyce dysplazji bioder. Dzięki niej bioderka dziecka są ułożone w tak zwaną fizjologiczną żabkę, co sprzyja ich rozwojowi. Chustowanie sprzyja także symetrii ciała – dzieci w chuście układamy symetrycznie, a chusta daje równe podparcie na każdym centymetrze ciała – dzięki temu dzieci z tendencjami nie będą odginały się na boki.

Noszenie dziecka pomaga także w radzeniu sobie z problemami z brzuszkiem, takimi jak kolki, gazy i zaparcia. Pozycja, w której nosimy, sprzyja pasażowi jelitowemu, a brzuch dziecka ogrzewany jest przez kontakt z naszym ciałem.

Jakie są najczęstsze powody, dla których rodzice decydują się na noszenie w chuście?

Poniżej moja lista 10 najczęściej występujących powodów, dla których zgłaszają się do mnie młodzi rodzice. Kolejność losowa 🙂

1. Maluch “nieodkładalny” – śpi tylko na rękach, a każda próba odłożenia staje się krzykiem. To też często dzieci wysoko wrażliwe – potrzebują ciągłego kontaktu z rodzicem, aby się wyciszyć. Potocznie mówiąc – “wiszą” na mamie lub tacie przez większość doby. A wtedy niestety cierpi nasz kręgosłup, nerwy oraz ciało – nieraz trudno nawet zaspokoić podstawowe potrzeby fizjologiczne takie jak jedzenie.

2. Trzecie lub czwarte piętro bez windy – nawet, jeśli dziecko lubi być w wózku, to znoszenie go w środku bywa niebezpieczne. Często klatki schodowe są wąskie, a wózki nieporęczne więc wózek zostaje na parterze/w wózkowni/w samochodzie. Jeśli mamy do tego starsze dziecko, psa, zakupy lub dużą torbę, to schodzenie z niemowlakiem na rękach staje się bardzo trudne.

3. Dziecko nie akceptujące wózka na spacerach – każdy spacer kończy się tym, że dziecko ląduje na rękach, a wózek pcha drugi rodzic, ewentualnie druga ręka

4. Pies – często odzywają się do mnie właściciele czworonogów, którym wózek przeszkadza w spacerowaniu z psem

5. Plany wyjazdowe i wakacyjne – plaża, góry i wędrówki. Są po prostu miejsca, w których wózek nie da sobie rady, ale rodzice nie muszą rezygnować ze swoich planów. Górskie spacery z niemowlakiem w chuście lub nosidełku ergonomicznym to już dość popularny widok. Z zamotanym dzieckiem możemy wybrać się też na plażę, do lasu czy w wąskie uliczki z nierówną kostką brukową, schodami czy wysokimi krawężnikami. Chusta pójdzie wszędzie!

6. Starsze dziecko, które potrzebuje wolnych rąk mamy i taty do zabawy. Tu nie trzeba wiele wyjaśniać. Starszak tak samo potrzebuje naszej bliskości, pomocy przy układaniu puzzli, odrabianiu prac domowych czy po prostu zabawie klockami. Chusta zastępuje nam drugą parę rąk, dzięki czemu możemy się rozdwoić między swoje dzieci.

7. Kolki i inne problemy brzuszkowe. Opisałam to już wyżej, jednak to właśnie problemy brzuszkowe są bardzo częstym powodem, dla których rodzice sięgają po chustę. Kontakt brzuszek do brzucha, podgięte nóżki oraz bujanie pomagają radzić sobie z problemami.

8. Wskazania medyczne – np. dysplazja , asymetria ciała. Coraz częściej specjaliści wskazują chustę jako narzędzie, które pomoże w profilaktyce prawidłowego rozwoju dzieci. Coraz więcej ortopedów stosuje chustę w leczeniu dysplazji!

9. Bóle kręgosłupa lub nadgarstków – noszenie na rękach, nawet sporadyczne, zawsze obciąża nasze ciało. Chusta pomoże nam je odciążyć. Uwolni także nadgarstki, które są bardzo eksploatowane u młodych rodziców, a często nawet o tym nie myślimy.

10. Ostatnie, ale równie ważne – #chustoświrstwo, czyli po prostu chęć posiadania pięknych chust i noszenia w nich 🙂

Czy każdy może nosić? Jakie są przeciwwskazania?

Przeważająca część dzieci może być noszonych w chuście, a zdecydowana większość dorosłych może nosić. Jeśli nie ma przeciwwskazań do noszenia na rękach ani szczególnych wskazań pielęgnacyjnych, możemy przyjąć że dziecko może być w chuście. Jeśli jednak masz obawy – napisz do mnie, razem podejmiemy decyzję.

Nie zapomnij także zapytać swojego lekarza prowadzącego!


Najczęściej występujące problemy u dziecka, które nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem:

 • wcześniactwo
 • refluks
 • asymetria
 • wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe
 • dysplazja bioder (bez unieruchomienia)
 • niska masa urodzeniowa
 • problemy skórne, np. atopowe zapalenie skóry
 • zespół Downa
 • karmienie przez sondę
 • worek stomijny
 • padaczka
 • niedowład kończyn

W większości z tych przypadków można nosić, po odpowiednim dobraniu wiązania. Pamiętaj, żeby zawsze poradzić się lekarza prowadzącego i pokazać mu, jak będzie wyglądało noszenie!

Ze strony rodzica najczęściej wątpliwości dotyczą stanu kręgosłupa (np. przepuklina, dyskopatia, rwa) lub rąk i nadgarstków (np. zespół cieśni). Pamiętaj – jeśli i tak będziesz nosić na rękach, to z wielkim prawdopodobieństwem lepiej będzie użyć chusty! Niepełnosprawność również nie jest oczywistym przeciwwskazaniem do noszenia – z powodzeniem da się zawiązać dziecko siedząc lub używając tylko jednej ręki.


Jak wyglądają konsultacje chustonoszenia?

Z mojego doświadczenia wynika, że nauka noszenia jest najbardziej efektywna jest w formie indywidualnego spotkania, które odbywa się w domu rodziców. W domu czujecie się najswobodniej oraz macie pod ręką wszystko co może być potrzebne dla dziecka.  Spotkanie jest kierowane dla jednego lub dwóch opiekunów dziecka – to wasza decyzja, nie pobieram dodatkowej opłaty za obecność drugiej osoby.

Na nasze spotkanie zawsze zabieram ze sobą kilka chust w różnych długościach i o różnych splotach, dzięki temu możecie sprawdzić, jaka chusta będzie dla Was najlepsza.

Podczas konsultacji dowiecie się, jak poprawnie układać dziecko na rękach, w jaki sposób je podnosić i odkładać. Te rzeczy, pozornie niezwiązane z chustami, są bardzo istotne dla rozwoju waszego dziecka. Oczywiście dowiecie się także, jak wkładać i wyciągać dziecko z chusty 🙂

Przed konsultacjami zadam wam parę pytań na temat Waszego stanu zdrowia oraz Waszych potrzeb. Dzięki temu wspólnie wybierzemy dla was najlepsze wiązanie a następnie będziemy uczyli się je wykonywać. W pierwszej kolejności uczymy się wiązań na specjalnie dociążonych lalkach treningowych (pracuję na lalkach dla profesjonalistów firmy Renates Puppenstube).

Jeśli w trakcie nauki wynikną jakieś trudności, istnieje oczywiście możliwość zmiany wiązania na inne. Gdy opanujecie już podstawy obsługi chusty, będziemy wiązać Wasze dziecko. W ten sposób ostatecznie zweryfikujemy, czy wybrane wiązanie odpowiada wszystkim 🙂

Całe konsultacje to około 2,5 godziny, a czas trwania uwzględnia oczywiście przerwy na karmienie i przewinięcie dziecka.

Po konsultacji zostajemy w kontakcie – możecie mi podsyłać zdjęcia, filmiki oraz zadawać pytania.


Jak się przygotować?

Na spotkanie nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto założyć strój, który nie krępuje ruchów oraz nie ślizga się zbytnio. Dobrze by było, gdyby ubranie nie zawierało elementów takich jak guziki i zamki w okolicy klatki piersiowej – tam będzie oparta buzia dziecka. Najlepiej sprawdzi się zwykły, gładki t-shirt z krótkim lub długim rękawem.
Warto mieć pod ręką coś do picia.

Jeśli to możliwe – dziecko warto nakarmić tuż przed umówionym spotkaniem, aby nie tracić czasu. Jednak nie stresujcie się tym zbytnio 🙂

Na spotkaniu nie musicie mieć swojej chusty! Przynoszę swoje chusty treningowe w różnych rozmiarach, splotach i składach, na których możecie ćwiczyć. Dzięki temu poznacie różne rodzaje chust i możecie wybrać, co dla was najlepsze.
Jeśli już macie chustę to oczywiście będziemy ćwiczyć na waszej. Jeśli jest nowa – wypierzcie ją wcześniej w proszku, w którym pierzecie ubranka dziecięce. Do prania chusty nie używajcie płynu do płukania! Chust nie trzeba prasować, chyba że sprawia wam to przyjemność 🙂 Jeśli zajdzie taka potrzeba, możecie wypożyczyć moją chustę do momentu zakupu własnej.

Konsultacje Online

Prowadzę także konsultacje online – zdalnie przez Messenger, WhatsApp, Google Meet lub Zoom (do ustalenia z wami).

Konsultacje online mają takie same założenia, co forma stacjonarna, różnią się jednak kilkoma detalami:

 • Na spotkaniu online wiązania uczy się tylko jeden opiekun dziecka. Najlepiej byłoby jednak, gdyby był jeszcze ktoś do pomocy i asekuracji dziecka podczas wiązania – na spotkaniu twarzą w twarz mogę pomóc ci przytrzymać malucha, przez komunikator nie mam tej możliwości.
 • Nie ćwiczycie na lalkach treningowych – dlatego proszę o przygotowanie miękkiej lalki lub misia, które będą dość duże. Jeśli nie ma takiej możliwości wystarczy poduszka lub na przykład zawinięty koc – cokolwiek, co możecie włożyć do chusty. Dobrze sprawdzi się też duża, pełna butelka (ok. 1,5-2 l.)- jest cięższa, więc chusta nie będzie się dźwigać.
 • Chusta – nie przyjadę ze swoimi chustami, więc najlepiej, abyście mieli już swoją. Jeśli nie wiesz jaką wybrać – skontaktuj się ze mną, a ja pomogę Ci coś dobrać. Jest też opcja wypożyczenia chusty ode mnie wysyłkowo. Opłata to 5zł/ dzień + koszty wysyłki. Za chustę pobieram kaucję odpowiadającą wartości.
 • Czas trwania – spotkanie online trwa 2 godziny. Możemy prowadzić je ciągiem lub w trybie 2 razy po jednej godzinie z godzinną przerwą pomiędzy.

Bon prezentowy

Istnieje możliwość zakupu bonu podarunkowego!

on dostępny jest w wersji elektronicznej – do samodzielnego wydrukowania lub przesłania.
Jeśli potrzebujesz bonu w wersji papierowej – skontaktuj się ze mną.

Cena bonu jest taka sama, jak usługi którą chcesz sprezentować – cennik usług znajdziesz niżej lub po kliknięciu w link.
Jeśli chcesz, aby osoba obdarowana sama zdecydowała, czy chce uczyć się chustonoszenia czy masażu, wtedy koszt bonu to 200 zł. Możesz również wręczyć voucher prezentowy na zakup chusty. W tej sytuacji bon będzie kwotowy do wykorzystania na zakup dowolnej chusty firmy Lenny Lamb z serii NOVA.

Wszystkie bony upominkowe otrzymują swój unikatowy numer i są ważne 3 miesiące.

Ile to kosztuje?

STACJONARNIE:

Koszt pierwszego spotkania to 200 zł.
W cenie wliczony jest dojazd do 10 km od Orzesza.
Spotkanie trwa około 2,5 godziny i jest przewidziane dla jednego lub dwóch opiekunów.

Kolejna konsultacja, nowe wiązanie: 150 zł – wliczone są koszty dojazdu do 10km od Orzesza. Spotkanie trwa około 1,5 godziny.

Korekta wiązania, które już ćwiczyliśmy to 90 zł + koszty dojazdu. Czas to około 1 godzina.

Koszty dojazdu kalkulowane indywidualnie.

ONLINE:

Koszt pierwszego spotkania to 180 zł.
Spotkanie trwa około 2 godzin i jest przewidziane dla jednego rodzica. Proszę jednak, aby była druga osoba, która pomoże przy dziecku w czasie wiązania.

Kolejna konsultacja, nowe wiązanie: 140 zł – Spotkanie trwa około 1,5 godziny.
Proszę by była druga osoba, która pomoże przy dziecku w czasie wiązania.

Korekta wiązania, które już ćwiczyliśmy to 80zł. Czas to 1h.

Gdzie działam?

Mój podstawowy obszar działania to Śląsk: Orzesze, Łaziska Górne, Wyry, Ornontowice, Gostyń, Mikołów, Czerwionka Leszczyny, Bełk, a także Katowice, Ruda Śląska oraz Chorzów.

Dojeżdżam także dalej, jednak po indywidualnym ustaleniu kosztów dojazdu oraz terminu.
(Sosnowiec, Zabrze, Gliwice i powiat gliwicki, Knurów, Rybnik, Pszczyna, Tychy)

Prowadzę także konsultacje online.

Jak umówić się na spotkanie?


To proste! Napisz do mnie lub zadzwoń. Ustalimy wszystkie szczegóły, a ja zapytam o wszystko, co może mieć znaczenie dla bezpiecznego i zdrowego noszenia.
Razem pokochamy bliskość, jaką daje chusta oraz uwolnimy Wasze ręce!

Możliwe sposoby kontaktu:

To jak, kiedy się widzimy?

Śledź mnie na mediach społecznościowych!