Dobry płaszcz na zimę to przede wszystkim ciepły płaszcz. Dlatego też wiele osób, które mają w planach kupno płaszcza na zimę skłania się ku temu wykonanemu z wełny. Płaszcz z wełny jest nie tylko ciepły, ale też bardzo gustowny i klasyczny. Będzie świetnym dopełnieniem praktycznie każdej stylizacji.
Czym kierować się kupując płaszcz na zimę?
Na rynku odzieżowym dostępnych jest mnóstwo okryć wierzchnich, które dobrze utrzymują temperaturę i idealnie nadają się na zimę. Dobrym rozwiązaniem na tę porę roku są wszelkiego rodzaju puchówki i futerka. Mimo popularności tych okryć wierzchnich od lat królem zimowych ubrań jest płaszcz z wełny. Wełna jest naturalnym włóknem, które pozyskiwane jest z sierści zwierząt (owiec, królików, wielbłądów i alpak). Płaszcz z wełny jest bardzo ciepły, gdyż to naturalne włókno chroniące niegdyś zwierzęta przed zmarznięciem, teraz chroni ludzkie ciało przed zimnem. Co ważne, wełna oprócz funkcji grzewczej przeciwdziała poceniu się, gdyż pozwala ludzkiej skórze oddychać. Płaszcz wykonany z wełny lub z domieszką wełny będzie na pewno trwały i łatwy w utrzymaniu w czystości, gdyż wszelkie zanieczyszczenia nie wnikają w wełnę, a zatrzymują się na zewnątrz. Mimo wysokiej ceny, jaką należy zapłacić za płaszcz wykonany z wełny jest to na pewno inwestycja na lata.
Płaszcz z domieszką wełny – co to znaczy?
Niektóre z ubrań mają na swoich metkach informację o domieszce wełny. Na płaszczach zimowych także można zauważyć takie informacje. Jak więc wybrać płaszcz z domieszką wełny, by był ciepły, przyjemny i trwały?
Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście płaszcze w 100% wykonane z wełny. Nie każdego jednak stać na taki wydatek, dlatego warto zainteresować się tematem domieszek, by móc kupić ubranie dobrej jakości w konkurencyjnej cenie. Producenci płaszczów dodają do wełny domieszki sztucznych włókien, które znacząco obniżają cenę ubrania. Domieszka akrylu lub poliestru może ułatwić pielęgnację płaszcza oraz poprawić komfort noszenia poprzez pozbycie się uczucia drapania. Niestety płaszcz z domieszką nie będzie tak ciepły, jak ten w 100% z alpaki czy wielbłądziej wełny. Będzie jednak na pewno dużo tańszy i więcej osób będzie mogło pozwolić sobie na taki zakup.
Jak dbać o wełniany płaszcz? – pranie i czyszczenie
Płaszcz wełniany nie musi być prany często. Natomiast w pierwszej kolejności należy zadbać o ochronę tego ubrania przed molami. Można zakupić specjalne zawieszki, które ochronią ten delikatny materiał. Ważne jest także to, by płaszcz wietrzyć stosunkowo często i w szafie nie przygniatać go innymi ubraniami. Jeśli na powierzchni płaszcza widoczne są zanieczyszczenia należy szczotkować go szczotką wykonaną z włosia, która łatwo i szybko pozbędzie się brudu i kurzu.
W praktyce pranie w pralce wełnianego płaszcza to ostateczność. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy nastawić specjalny program do tkanin delikatnych i użyć detergentu do wełny. Płaszcza z wełny nie można suszyć w suszarkach bębnowych. Po wypraniu należy go rozwiesić do całkowitego wyschnięcia.
Płaszcz z wełny to ubranie ciepłe i gustowne. Współcześnie producenci ubrań wierzchnich prześcigają się w nowych kolorach i wzorach płaszczów, dlatego też na pewno każdy zainteresowany znajdzie coś, co przyciągnie jego uwagę.