Menu Zamknij

Noszenie zimą

Zimne dni w chuście

Jesień i zima to pory, w których wiele mam rezygnuje z chustonoszenia z powodu temperatury panującej na zewnątrz. A przecież nie ma nic fajniejszego niż wspólne jesienne spacery z maluszkiem po polnych drogach. Tak samo zimą – gdy na chodnikach śnieg, wiele wózków może mieć problem z przejechaniem, a chusta lub nosidło zawsze dadzą radę.
A więc jak się ubrać, jeśli chcemy nosić w zimne dni? Jak ubrać dziecko do chusty? Czy nosić na swoją kurtkę czy pod nią? Czy warto inwestować w specjalne kurtki do chustonoszenia? Postaram się odpowiedzieć na te pytania i pomóc w doborze najlepszego rozwiązania dla każdej pary rodzic-dziecko 🙂

Chusta to dodatkowa warstwa

Po pierwsze – zawsze pamiętajmy, że chusta jest dodatkową warstwą materiału, grubości cienkiego kocyka. Ubierajmy więc dziecko w taki sposób, żeby go nie przegrzać. Postępujemy tu zgodnie z zasadą, że dziecko ubieramy tak jak siebie plus jedna warstwa. Chusta jest właśnie tą warstwą.

Noszenie na kurtce

Czy motać na kurtkę? Nie polecam motania maluszka ubranego w zimowe ubrania lub kombinezon. Szczególnie niezalecane jest to dla najmłodszych, ponieważ przez dużą ilość warstw materiału bardzo trudno jest o poprawną pozycję dziecka w chuście. Ponadto chusta na śliskiej, puchowej kurtce będzie się po prostu ślizgała i będzie bardzo trudno o jej poprawne zawiązanie. Motanie na kurtkę ma też jeszcze jedną wadę – jeśli na zimowym spacerze maluch zaśnie w chuście, a my akurat chcielibyśmy wejść do domu lub innego ciepłego pomieszczenia, nie będziemy mieli możliwości się rozebrać.
Noszenie na ubraniach zimowych sprawdzi jednak przy noszeniu starszych dzieci, które często wybierają już swoje nogi. Takie maluchy zwykle szybko zmieniają zdanie co do metody podróżowania, więc ubieranie i rozbieranie ich może być szczególnie uciążliwe.
Jednak pamiętaj – jeśli już zdecydujesz się motać w chustę ubrane dziecko, lepiej żeby był to pajac typu „miś” lub wdzianko, np. z polaru a nie materiał ortalionowy lub puchowy. To samo dotyczy twoich ubrań, do chustonoszenia lepiej sprawdzi się płaszcz np. wełniany. W przypadku nosideł nie ma to już aż takiego znaczenia.
Ja sama na początku wybierałam metodę „mieszaną” –  motałam syna ubranego w cienkim kombinezonie misiowym, a swoją kurtkę ubierałam na wierzch.

Maluch w cienkim kombinezonie, zamotany pod kurtką

Ciuch dla dwojga

Rynek akcesoriów chustowych oferuje nam bardzo dużo dedykowanych ubrań do noszenia dzieci. Najpopularniejsze to kurtki, polary i softshelle dla dwojga. To bardzo wygodna opcja, ponieważ ubieramy się w zwykłe, cienkie ciuchy a wychodząc na zewnątrz narzucamy na siebie kurtkę, a dziecku ubieramy tylko buty, czapkę i coś na szyję.
Rozmiar kurtki dobieramy pod siebie, nie trzeba kupować „na wyrost” ponieważ dla dziecka jest dodatkowy, dopinany panel. Jeśli akurat idziemy gdzieś bez dziecka – można go odpiąć i wyglądać zgrabnie i elegancko. Większość firm oferuje możliwość noszenia zarówno z przodu jak i na plecach rodzica, niektóre pozwalają tylko na noszenie z przodu.
Minusem tego rozwiązania jest niewątpliwie cena – w końcu musimy kupić coś tylko w celu noszenia przez kilka sezonów.
Przykładowe firmy które oferują takie rozwiązanie to np. Greyse, Pentelka, Twiga, Fun2BeMum, Lenny Lamb, Bonprix Collection (tu uwaga na panel, bywa zbyt nisko).

Bluza do noszenia Greyse – na plecach
Bluza dla dwojga (aliekspres) – z przodu

Jeśli specjalistyczny ciuch dla dwojga wydaje ci się zbyt drogą opcją, zawsze można wybrać tańszą wersję! Super sprawdza się po prostu za duża kurtka, np. męża albo z czasu ciąży. Czasami można kupić coś okazyjnie w odzieży używanej 🙂 Niektóre mamy szyją również panele, które można dopiąć do swoich kurtek. Wystarczy wyciąć prostokąt np. ze starej kurtki, polaru itp. ,a następnie doszyć po bokach zamek, który będzie pasował ząbkami do naszej kurtki.

Wspólna, duża kurtka
Wpinka do kurtki – wykonana samodzielnie

 

Osłonki

Drugą grupą świetnych rozwiązań są osłonki do noszenia w chuście lub nosidle. Jest to panel, który zakłada się zwykle na szyję lub na plecy. Malucha ubieramy w wersji „domowej” + buty, czapka i szalik, a rodzic ubiera swoją ulubioną kurtkę. Na koniec osłonka i można wychodzić na spacer. To rozwiązanie ma naprawdę dużo plusów! Po pierwsze jest tańsze, niż kurtka dla dwojga. po drugie – osłonka sprawdza się świetnie dla wszystkich, którzy noszą, rodzice nie potrzebują mieć dwóch sztuk odzieży.
Minusy? Noszenie na plecach. Niestety osłonkę bardzo trudno nosić na plecach, chyba że na swojej kurtce.
Na rynku bardzo fajne osłonki oferuje m.in. Mabibi, Hoppediz, Isara, Little Frog, Pentelka.
Osłonkę można również wykonać samemu przez przerobienie starej kurtki dziecięcej lub bluzy. Wystarczy uciąć rękawy, doszyć pasek na szyję i gotowe :). Ja w ten sposób przechodziłam całą poprzednią zimę.
Niektóre mamy w roli osłonki używają np. ciepłego koca wetkniętego w poły chusty :).

Osłonka Little Frog
Osłonka – Hoppediz

 

Osłonka – wykonana samodzielnie

 

Osłonka – wykonana samodzielnie

Dodatki

Co jeszcze warto mieć dla dziecka, jeśli chcemy je nosić w chuście lub nosidle zimą? Dla maluchów, które nie chodzą super sprawdzą się długie ciepłe skarpety lub buciki „niechodki”. Jeśli mamy krótkie buty, warto założyć na łydki getry, ponieważ spodenki często podjeżdżają do góry podczas motania. Gdy na dworze będzie już bardzo zimno to na głowę czapka a na szyję szalik lub golf. świetnie sprawdzi się też kominiarka. Są nawet firmy, które robią golf dla dwojga!

Chusta na zimę

I ostatnie pytanie: czy na zimę kupować inną chustę? Szczerze… Jeśli chcesz, to każdy powód jest dobry, żeby zakupić nową szmatkę! Ale według mnie nie ma takiej konieczności. Chusty nie dobieramy do pory roku, ale do swoich preferencji . Owszem, są materiały, które świetnie sprawdzają się zimą, np. wełna merynosów, która posiada właściwości termoregulacyjne, jednak spokojnie da radę i pasiak 100% bawełny 🙂

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie nurtujące Cię pytania o to, jak ubierać się zimą do chusty.
Jeśli nie – zapraszam do kontaktu!

Udostępnij:
Opublikowany wNosidła ergonomiczne, Noszenie w chuście, Poradnik

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *