Nosidło regulowane czy nieregulowane? Rodzaje nosideł

Jak dobrać rozmiar nosidła?
Czy lepsze jest no
sidło standardowe czy regulowane? 

To chyba najczęstszy dylemat, przed którym stają rodzice, którzy szukają nosidła ergonomicznego.
Nieregulowane czy takie, które rośnie razem z dzieckiem?  

Nosidło czy wisiadło?

Pierwszy, najważniejszy podział nosideł to podział na nosidła ergonomiczne oraz nosidła tzw. wisiadła-sztywniadła. Problem jest tu o tyle złożony, że każdy producent wisiadła-sztywniadła, będzie utrzymywał, że jest ono nosidłem “anatomicznym”, “ergonomicznym” czy w inny sposób “najlepszym dla Twojego dziecka od pierwszych dni jego życia”.
Więc tutaj powiem krótko. Nosidło ergonomiczne jest nosidłem miękkim i z szerokim panelem. (Muszą być spełnione oba kryteria!)
Miękki panel, to znaczy szyty z tkaniny, często chustowej (chociaż to nie ma większego znaczenia). Daje się swobodnie zginać, zwijać itp. Natomiast szeroki panel oznacza, że główna część nosidła jest szeroka na tyle, żeby podeprzeć całe uda dziecka. Jeśli nosidło podpiera tylko pupę, to znaczy, że albo jest wisiadłem (tzn. cały ciężar dziecka spoczywa na jego miednicy i kości łonowej. To źle!), albo jest zwyczajnie za małe.
Dlaczego panel nie może być usztywniany? Ponieważ wymusza on wyprost kręgosłupa, a tego nie chcemy. U małych dzieci dążymy do naturalnej pozycji kręgosłupa, a więc sytuacji, gdy jest on lekko zaokrąglony.

Różnicę między nosidłem ergonomicznym a wisiadłem-sztywniadłem przedstawia poniższa grafika.

wisiadło kontra nosidło

Źródło: International Hip Dysplasia Institute

 

Wszystkie zdjęcia w tym wpisie przedstawiają nosidła ergonomiczne.

Rodzaje nosideł

Wszystkie nosidła ergonomiczne możemy podzielić na trzy podstawowe grupy, biorąc pod uwagę sposób ich zakładania.

Wyróżniamy:

  1. nosidła klamrowe
  2. nosidła wiązane (tzw. mei-tai)
  3. nosidła hybrydowe

Nosidła klamrowe zapinamy poprzez zapięcie klamry, jak sama nazwa wskazuje. W tym momencie zarówno w pasach naramiennych oraz w pasie biodrowym znajdują się klamry. Ważne jest, aby były one certyfikowane oraz miały duży udźwig. W sytuacji, gdy któraś z klamer jest uszkodzona, należy ją wymienić i zaprzestać używania takiego nosidła. Takie nosidło nosimy mniej więcej jak plecak 🙂

Nosidła wiązane, czyli nosidła mei-tai (czytane mej-taj) to nosidła, w których pas biodrowy zawiązujemy na węzeł, a pasy naramienne krzyżujemy na plecach, a następnie wiążemy z przodu lub z tyłu, w zależności od własnych preferencji. Nosidła wiązane mogą mieć różne szerokości pasów, niektóre dają możliwość rozłożenia pasów szeroko na ramionach, a niektóre są bardzo wąskie. Wielu producentów ma swoje nazwy dla nosideł wiązanych, są to np. Wrap-tai (Lenny Lamb), Didy-tai (Didymos), Fly-tai (Fidella). Wszystkie jednak należą do tej samej grupy.

Nosidła hybrydowe zawierają połączenia, zwykle pas biodrowy zapinany jest na klamry, a pasy naramienne są wiązane.

Niektóre firmy wprowadzają jeszcze inne rozwiązania, np. rzepy (np. Bondolino).

 

Nosidło klamrowe

 

Nosidło wiązane

Nosidło hybrydowe

To, czy nosidło będzie wiązane, klamrowe czy hybrydowe, nie jest najważniejsze!
Najbardziej istotną kwestią jest, aby parametery nosidła były dobrze dopasowane do dziecka i do rodzica. W tym celu nosidła dzielimy jeszcze na regulowane oraz nieregulowane.

 

Parametry nosideł

Każde nosidło ergonomiczne składa się z pasa biodrowego (wyjątkiem jest nosidło typu onbuhimo), miękkiego panelu oraz pasów naramiennych. Najważniejszymi parametrami są wymiary panelu: jego szerokość na wysokości połączenia z pasem biodrowym – czyli miejsce, w którym dziecko ma pupę oraz kolana. Ta szerokość powinna właśnie sięgać od kolana do kolana, a gdy dziecko rośnie – powinna sięgać co najmniej do połowy uda.  

Zbyt duże nosidło nie będzie dawało możliwości zgięcia nóżek, będzie powodowało ich “przeprost” i nadmierne odwiedzenie (tzw. szpagat), co niekorzystnie wpłynie na całą pozycję dziecka. Nosidło zbyt małe będzie powodowało brak podparcia kości udowych, przez co nogi zaczną zwisać. Ciężar dziecka opiera się wtedy na jego kroczu. Co ciekawe – większość dzieci w zbyt małym nosidle zacznie układać się asymetrycznie – będą dążyć do podparcia chociaż jednej nogi. 

Poniżej trzy przykłady: Nosidło Lenny Lamb (granatowe) jest dobrze dopasowane – sięga do zgięcia kolana, ale nie wpija się w dół podkolanowy.
Nosidło 
Tula FTG (zielone) jest za małe, ponieważ nogi nie mają podparcia. Natomiast modele od Kavka (szare) i od Nosidłowo.pl (czerwone) są jeszcze zbyt duże – nogi nie mają możliwości swobodnie się zgiąć, wymuszony jest ich wyprost. 

Dobrze dopasowane nosidło. Tu: Lenny Lamb – LennyUP

Dobrze dopasowane nosidło. Tu: LennyUp

Zbyt małe nosidło – tu: Tula FTG

Nosidło zbyt szerokie. Tu: Kavka Multiage

Zbyt duże nosidło. Tu: Nosidłowo.pl

Drugim istotnym parametrem jest wysokość panelu, który powinien dawać podparcie kręgosłupowi, jednocześnie pozwalając na swobodne ruszanie rękami.  Panel powinien sięgać do takiej wysokości, aby podparte były łopatki dziecka. Zbyt wysoki panel – sięgający powyżej linii karku – może ograniczać dostęp powietrza i irytować dziecko. Natomiast panel zbyt nisko będzie powodował brak podparcia kręgosłupa i odchylanie się go do tyłu. 
Poniższa grafika obrazuje jak wysoki powinien być panel.  

Różnice między nosidłami regulowanymi i standardowymi

Nosidła nieregulowane mają konkretny rozmiar, którzy będzie różnił się w zależności od firmy. Większość firm ma tylko jeden typ nosidła nieregulowanego, o panelu szerokości ok. 35cm. Jest to rozmiar potocznie nazywany rozmiarem standardowym lub “baby”. Pasuje większości dzieci w momencie samodzielnego siadu (rozmiar 74-80). Zwykle wystarcza do około półtora roku, aż panel zacznie być za mały (rozmiar ok 86-92). Oczywiście niektórym dzieciom takie nosidło będzie pasowało jeszcze około drugich urodzin, a innym nóżki zaczną zwisać już przy dmuchaniu pierwszej świeczki na torcie – wszystko zależy od tego, jak szybko rośnie nasza pociecha. 
Gdy dziecko wyrośnie z rozmiaru standard, wiele firm oferuje kolejne rozmiary nosideł, tak zwany rozmiar “toddler”, który (w zależności od firmy) pasuje dzieciom do około trzecich, a nawet czwartych urodzin (rozmiary ubrań ok. 104-110).  

Nosidła regulowane zwykle reklamowane są przez producenta jako nosidła “na cały okres noszenia”. Większość z nich ma regulowaną zarówno szerokość panelu, jak i jego wysokość. Niektóre dodatkowo dają możliwość zwężenia panelu na wysokości karku.  Najwięcej nosideł regulowanych jakie spotkałam posiada regulację od rozmiaru 68-74 do ok. 104, chociaż niektóre firmy oferują możliwość bardzo dużego zmniejszenia panelu, pozwalając na włożenie w nie nawet maluszka w rozmiarze 56.  (Nie chcę w tym poście pisać o skutkach noszenia zbyt małych dzieci w nosidle, szykuję na tą sytuację osobny wpis.)   

Czy zatem nosidło regulowane jest lepsze niż nosidło standardowe?   

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. 
Według mnie głównym kryterium powinien być zakres regulacji, z jakiej chcemy skorzystać – im bardziej zwężymy panel nosidła, tym gorzej podparty będzie kręgosłup, ponieważ nadprogramowy materiał musimy gdzieś zebrać. Im więcej luźnego, zebranego materiału, tym bardziej panel będzie pomarszczony i “luźny”, przez co nie daje możliwości dobrego podparcia. 

Przykładowo:  

Przyjmijmy, że moje dziecko ma rozstaw kolanek 45 cm, a nosidło w maksymalnym zakresie ma 50 cm. Wtedy tylko 5cm muszę “zebrać” pod pupą dziecka. Taki zabieg raczej nie spowoduje zbyt dużego luzu, więc kręgosłup będzie dobrze podparty. Jednak jeśli włożę w to samo nosidło drobnego malucha, którego rozstaw kolanek wynosi dopiero ok. 30cm, to materiału trzeba zebrać aż 20cm. W tej sytuacji prawdopodobnie stworzy się “worek” pod pupą dziecka – pupa zapada się, a kręgosłup traci podparcie.  Dlatego lepiej wybrać takie, które nie ma zbyt dużego zakresu regulacji lub po prostu nie będziemy z tego zakresu korzystać w takim stopniu, jak podaje producent. Regulacja w rozmiarach 56-104 może być z powodzeniem wybrana dla dziecka, które nosi już rozmiar 86 lub więcej).  

Oczywiście warto też wziąć pod uwagę etap rozwoju dziecka oraz potrzeby, jakie mamy do używania nosidła. Wiele też zależy od tego, z jakiego materiału wykonane jest dane nosidło, jakiej budowy jest dziecko oraz osoba nosząca.  
Coraz więcej firm wychodzi z rozwiązaniami pośrednimi – firmy tworzą nosidła,  które występują w kilku rozmiarach, ale jednocześnie każde z nich ma mały zakres regulacji, tak aby materiału nie trzeba było zbierać zbyt wiele.  

Rodzaje regulacji. 

Regulacja w nosidłach najczęściej jest na rzepy, wiązanie, taśmy lub napki (zatrzaski), czasem guziki. Sposób, w jaki dokonuje się regulacji nie ma zbyt dużego znaczenia dla jakości noszenia. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób wykończenia, ponieważ czasami napki lub guziki mogą odciskać się na nóżkach dziecka.   

Kavka Multiage – Regulacja szerokości panelu – rzep

Lenny Up – Regulacja szerokości panelu – rzep

Lenny Up – Regulacja wysokości oraz szerokości panelu przy górnej krawędzi – paski

Regulacja szerokości panelu – pasek (Storchenwiege)

Storchenwiege –  Regulacje wysokości  i szerokości przy górnej krawędzi panelu – sznurek i ściągacz

Storchenwiege – Regulacje wysokości  i szerokości przy górnej krawędzi panelu

 

Coccolare – Regulacja szerokości panelu- sznurek

Luna Dream Multi Size – Regulacja szerokości panelu – sznurek do wiązania

Tula Free To Grow – Regulacja szerokości panelu – napki

 

Czy już wiesz jaki rodzaj wybierzesz? 

 
Jeśli nadal masz wątpliwości, zachęcam, aby mierzyć nosidła przed zakupem. Czasami dwoje dzieci (w tym samym wieku i w tym samym rozmiarze ubranek) układa się całkiem inaczej w takim samym nosidle! Każdy z nas ma także inne preferencje dotyczące innych parametrów nosidła, takich jak materiał wykonania, grubość i szerokość pasa biodrowego, wypełnienie pasów naramiennych, kapturek itp. 

W uwolnij-rece.pl możesz skorzystać z usługi doboru nosideł (szczegóły tutaj).

Przykłady nosideł

Nosidła nieregulowane

Lenny Lamb Baby

Zaffiro Care

Tula Baby

Ambeebaby (alieekspres)

Onbuhimo – Keiki Hug

Nosidła regulowane: Maksymalnie rozszerzone kontra maksymalnie zwężone. 

Fidella Fusion Toddler

Fidella Fusion Toddler

 

Coccolare, rozmiar Standard

Coccolare, rozmiar Standard

Nosidłowo.pl

Nosidłowo.pl

Fidella FlyTai (nosidło wiązane)

Fidella FlyTai (nosidło wiązane)

Storchenwiege

LennyUp

LennyUp

LunaDream Multi Size

LunaDream Multi Size

Tula Free To Grow

Tula Free To Grow

Kavka Multiage

 

 

Kavka Multiage

Zaffiro Smart

Zaffiro Smart

 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, będę niezmiernie wdzięczna za jego udostępnienie! Być może pomoże komuś z Twoich znajomych.

Udostępnij:

2 myśli na “Nosidło regulowane czy nieregulowane? Rodzaje nosideł”

  1. Asia, świetny wpis dla kogoś kto do końca nie wie czego szukać! I wielki plus za zobrazowanie takiej gamy różnych nosideł! 😘❤️ A powiedz mi, czy masz może Lenny Lamb w rozmiarze Toddler?

    1. Niestety mam tylko baby, ale planuję zamówić na wiosnę. Dla toddlerka mam LennyUp, Kavkę i Nosidłowo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *