uwolnij-rece.pl

Blog tematyczny o pielęgnacji, makijażu i lifestylu.

Lifestyle

Pomysł na skuteczne porządki w szafie

Pomysł na skuteczne porządki w szafie

Niemal każdemu z nas zdarzyło się otworzyć pękającą w szwach szafę tylko po to, aby odkryć, że nic nie jesteśmy w stanie w niej znaleźć. Na szczęście, nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić. Czas więc na porządki w szafie inne niż wszystkie – takie, które pozwolą na uczynienie z niej naprawdę funkcjonalnego mebla.

Porządki w szafie – od czego zacząć?

Jeszcze zanim zaczniemy poszukiwać konkretnych rozwiązań, które pomogą nam na opanowanie chaosu w szafie, przypomnijmy sobie o kilku zasadach odnoszących się do panowania nad tym, co dzieje się w jej środku. Najważniejsza z nich mówi o tym, aby nie bać się wieszaków. Nie tylko świetnie organizują przestrzeń szafy, ale również pozwalają lepiej dbać o ubrania nie powodując ich gniecenia się. Warto pamiętać też o tym, że dobrym pomysłem może być segregacja odzieży według sezonów. Pozwala ona na szybką orientację w tym, jakie elementy garderoby wymagają wymiany. Przyczynia się też do tego, że odzież najbardziej potrzebna w danym sezonie zawsze będzie znajdować się w zasięgu wzroku. Warto pamiętać też o tym, że w dużej szafie konieczne będzie zamontowanie oświetlenia. Szukanie czegokolwiek w ciemności jest mało wydajne. Co więcej, prowadzi do tego, że powstaje bałagan i nasze wysiłki włożone w zmianę sposobu postrzegania szafy nie są już tak dobrze widoczne, jak powinny.

Organizacja przestrzeni w szafie

Gdy znamy już podstawowe zasady, możemy przystąpić do organizacji przestrzeni w szafie. W tym celu niezbędne jest najpierw jej staranne wyczyszczenie, a następnie – krytyczne przyjrzenie się temu, co się w niej znajduje. Jeśli do tej pory próbowaliśmy gromadzić mniej przydatne akcesoria w zniszczonych pudełkach, zrezygnujmy z tego zwyczaju. W sprzedaży znajdziemy organizery do szafy – niedrogie, estetyczne, a przy tym znacznie bardziej wytrzymałe. Korzystając z nich zapanujemy nad nieporządkiem, a samo odkładanie rzeczy na miejsce będzie dla nas przyjemniejsze. Jedna ze złotych zasad związanych z zachowaniem porządku w szafie mówi o tym, że mniej oznacza więcej. Wcielenie jej w życie nie jest proste, bo często zwyczajnie trudno jest się pogodzić z myślą, że coś może nam nie być potrzebne. Warto jednak zastanowić się nad tym aspektem choćby dlatego, że organizacja szafy jest wtedy znacznie łatwiejsza.

Organizacja ubrań w szafie

Choć w szafie trzymamy wiele nieoczywistych sprzętów, trudno nie zauważyć tego, że królują w niej ubrania. Od tego, w jaki sposób są rozmieszczone, w dużej mierze zależy to, jak się korzysta z tego mebla. Tu doskonale sprawdza się podzielenie ubrań na trzy grupy. Do pierwszej przynależy to, co nosimy często, do drugiej – ubrania noszone zdecydowanie rzadziej, a do trzeciej – to wszystko, po co nie sięgamy od lat. Nietrudno się domyślić, że im szybciej pozbędziemy się przedstawicieli trzeciej grupy ubrań, tym lepiej. Podział ułatwia nie tylko samo szykowanie stroju do pracy lub na imprezę. Przyczynia się też do tego, że można określić potrzeby związane z samą szafą. Może się przecież okazać, że opanowanie wiecznego bałaganu będzie łatwiejsze, jeśli zainwestujemy w jeszcze jedną półkę albo jeszcze jeden organizer. Jeśli szukamy sposobu na umieszczanie ubrań na drążku, świetnie sprawdza się zasada mówiąca o tym, że te najdłuższe powinny znajdować się najbliżej jego końca.

Udostępnij